Meteoroloji Genel Müdürü Volkan Mutlu Coşkun’un “Dünya Meteoroloji Günü” Mesajı - 23 Mart 2020

Dünya Meteoroloji Örgütünü kuran sözleşmesinin 1950 yılında yürürlüğe girdiği gün olan 23 Mart, her yıl Dünya Meteoroloji Günü olarak kutlanmaktadır.

Bilindiği üzere; Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Dr. Bekir PAKDEMİRLİ ’nin himayelerinde ve katılımları ile düzenleyeceğimiz, Dünya Meteoroloji Örgütü (WMO) Başkan Yardımcısı Sayın Albert MARTİS’in de onur konuğu olacağı, aynı zamanda WMO’nun kuruluşunun 70. yılını da kutlayacağımız “23 Mart Dünya Meteoroloji Günü Etkinlikleri” programımızı tüm dünyayı etkileyen Corona virüs salgını nedeniyle iptal ettik.

Meteoroloji alanındaki uluslararası işbirliğinin tarihi çok eskilere, 1873 yılında Viyana’da düzenlenen “Uluslararası Meteoroloji Kongresi”ne kadar dayanır. Bahsi geçen Kongre’ye temsilci gönderen Ülkemiz de en başından beri uluslararası meteoroloji camiasının önemli bir parçası olmuştur.

Meteoroloji Genel Müdürlüğümüz, kurulduğu 1937 yılından beri ülkemizdeki meteorolojik hizmetlerin verilmesinden sorumlu tek kuruluş olarak görevini 7 gün 24 saat kesintisiz olarak sürdürmüş ve uluslararası alanda da Ülkemizi temsil etmiştir.

Yurtiçinde ve yurtdışında sürdürdüğümüz çalışmaların neticesinde 2019 yılında gerçekleştirilen Dünya Meteoroloji Kongresi’nde Dünya Meteoroloji Örgütü’nün icra organı olan Yürütme Konseyine oy birliği ile seçildim. 4 yıl süre ile Avrupa Bölgesini temsilen seçildiğim bu Yürütme Konseyi üyeliğimin, Kurumumuz, Bakanlığımız ve Ülkemizin meteoroloji alanında yürüttüğü ulusal ve uluslararası faaliyet ve ilişkilerinin tüm dünyada “takdir edilmesi” olarak görüyorum.

2020 Dünya Meteoroloji Günü ile Dünya Su Günü, “İklim ve Su” temasını paylaşmaktadır. Böylece, ayrılmaz bir şekilde birbiriyle bağlantılı olan İklim ve Su’yun daha koordineli ve sürdürülebilir bir şekilde ele alınmasına odaklanılmaktadır. İklim ve Su’yun her ikisi de; sürdürülebilir kalkınma, iklim değişikliği ve afet riskinin azaltılması konularındaki küresel hedeflerin merkezinde yer almaktadır.

Dünya daha şimdiden; su stresi, sel, kuraklık ve temiz kaynaklara erişim eksikliği nedeniyle giderek artan zorluklarla karşı karşıyadır. Su kaynaklarının tahmini, izlenmesi ve yönetiminin iyileştirilmesi ile suyun çok fazla, çok az veya çok kirli olması sorunuyla mücadeleye acil ihtiyaç duyulmaktadır.

Su, 21. yüzyılın en değerli emtialarından biridir. Meteoroloji Genel Müdürlüğü de diğer ülkelerin meteoroloji kurumları gibi “Her bir damlanın kıymetini bilmeyen, bir damlaya bile muhtaç kalır” anlayışının merkezinde yer alacaktır.

Bu vesile ile Corona virüsüne karşı milletçe yürüttüğümüz mücadelede en ön safta özveri ile çalışan tüm sağlık çalışanlarına bir kez daha teşekkür ediyorum.

Tarımdan turizme, sağlıktan ulaşıma kadar tüm sektörlere 7 gün 24 saat meteorolojik destek sağlamaya gayret eden fedakâr mesai arkadaşlarım başta olmak üzere tüm meteoroloji camiasının Dünya Meteoroloji Gününü kutlarım.

Volkan Mutlu COŞKUN

Meteoroloji Genel Müdürü