İsmail Güneş - Meteoroloji Genel Müdürü

1962 yılında Eskişehir’de doğmuştur.

İlk öğretimini Eskişehir Mihalıççık ilçesi İğdecik Köyünde tamamladı.

1978 yılında Ankara’da Meteoroloji Teknik Lisesinden mezun oldu.

1982 yılında Gazi Üniversitesi İnşaat Fakültesi, İnşaat Mühendisliği Bölümü’nde lisansını tamamladı.

1978-1985 tarihleri arasında Meteoroloji Genel Müdürlüğü bünyesinde Meteorolojik Olayların Analizi ve Tahmini konularında çalıştı.

1983 yılında Vatani görevini Yedek Subay olarak Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nda Proje Kontrol Mühendisi olarak tamamladı.

1985 yılında atandığı Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü, Barajlar ve HES Dairesi Başkanlığı bünyesinde bir çok Baraj, Tünel, Yol ve Köprü gibi projelerde Proje Mühendisi, Kontrol Mühendisi ve Proje tatbikatlarının yürütülmesi konuları üzerinde çalıştı. 2003-2007 yılları arasında aynı dairede Başkan Yardımcısı ve Daire Başkanı olarak görev yaptı.

2007 yılında Etüt ve Plan Dairesi Başkanlığına Daire Başkanı olarak atandı. Su kaynaklarının etüdü, geliştirilmesi, yönetilmesi konularında hem özel sektör hem kamu tarafından yürütülen Hidroelektrik potansiyelin değerlendirilmesinde, sulama sahalarının planlanmasında, toprak kaynaklarının değerlendirilmesinde, içme ve kullanma suyunun planlanmasında ve üretilen projelerin çevre hassasiyetleri de dikkate alınarak yürütülmesinde ayrıca su kaynaklarımızın yönetiminin AB ile uyumlu hale getirilmesi ile su konularında özellikle kıyıdaş ülkeler ile yürütülen ikili ve çoklu uluslararası görüşme ve müzakerelerin yürütülmesi konularında çalıştı.

19 Ekim 2010 tarihinde DSİ Genel Müdür Yardımcılığına atandı.

Bilgi çağının ve meteoroloji biliminin gereklerini kavramış, hayatın her alanında can ve mal güvenliğini artırıcı, kaliteli ve güvenilir hizmet veren bir kimlikle; hava, iklim ve su gerçeğini sürekli izleyip, yorumlayıp ilgililerle paylaşarak, kalite yönetim sistemine göre müşteri ve çalışan memnuniyetini artırıp, hizmet kalitesini sürekli iyileştirmek, geliştirmek ve uluslararası ilişkilerde bölgesinde lider bir Meteoroloji kurumu olarak hizmet vermek üzere 25 Temmuz 2011 tarihi itibariyle Meteoroloji Genel Müdürü olarak görev alan Sayın İsmail GÜNEŞ, halen WMO İcra Konseyi Üyesi, WMO 6. Bölge Birliği Yönetim Grubu Üyesi, WMO 6. Bölge Birliği Yürütme Konseyi Üyesi, İklim Servisleri Hükümetlerarası Kurulu (IBCS) Asil Üyesi ve WMO 6. Bölge Birliği Yürütme Konseyi Afet Risk Azaltımı Çalışma Grubu Üyesi görevlerini de yürütmektedir. Evli ve 5 çocuk babası olup, iyi seviyede İngilizce bilmektedir.