Kuraklık Analizi

Değerlendirme Türü Aylık Kuraklık Analizi Yıllık Kuraklık Durumu Kuraklık İzleme Yöntemleri ve Çeşitleri


2019 Yılı Kuraklık Değerlendirmesi

Standart Yağış İndeksi (SPI) Metodu ile 2019 Yılı Kuraklık Analizi

Standart Yağış İndeksi (SPI) ile 2019 Yılı için hazırlanan kuraklık haritası ve kuraklık değerlendirmeleri aşağıda verilmiştir.

SPI 12 Aylık

2019 yılında; Doğu Karadeniz, İç Anadolu’nun kuzeydoğusu, Doğu Anadolu’nun kuzey ve doğusu ile Tekirdağ, Bursa, Yalova, Çanakkale, Kütahya, Uşak, Burdur, Bartın ve Samsun çevrelerinde değişen şiddetlerde kuraklık olduğu, Kıyı Ege, Orta ve Doğu Akdeniz, Güneydoğu Anadolu ile Bolu, Çankırı, Çorum, Konya, Karaman, Ordu, Elazığ ve Hakkari çevrelerinin nemli bir dönem geçirdiği diğer yerlerin normal civarında olduğu görülmektedir.

Normalin Yüzdesi İndeksi (PNI) Metodu ile 2019 Yılı Kuraklık Analizi

Normalin Yüzdesi İndeksi (PNI) Metodu ile ) ile 2019 Yılı için hazırlanan kuraklık haritası ve kuraklık değerlendirmeleri aşağıda verilmiştir.

Yuzde 12 Aylık

2019 yılında; Karadeniz Bölgesi’nin orta ve doğu kesimleri, İç Anadolu’nun doğusu, Doğu Anadolu’nun kuzey ve doğusu ile lokal olarak Tekirdağ, Edirne, Bursa, Yalova, Kütahya, Uşak, Burdur ve Samsun çevrelerinde değişen şiddetlerde kuraklık yaşandığı, diğer yerlerin normal ve üzeri bir dönem geçirdiği görülmektedir.