Dünya Meteoroloji Günü Fotoğraf Yarışması

Kuraklık Analizi

Değerlendirme Türü Aylık Kuraklık Analizi Yıllık Kuraklık Durumu Kuraklık İzleme Yöntemleri ve Çeşitleri


2018 Yılı Kuraklık Değerlendirmesi

Standart Yağış İndeksi (SPI) Metodu ile 2018 Yılı Kuraklık Analizi

Standart Yağış İndeksi (SPI) ile 2018 Yılı için hazırlanan kuraklık haritası ve kuraklık değerlendirmeleri aşağıda verilmiştir.

SPI 12 Aylık

2018 yılında; Lokal olarak Gemerek ve Bafra’da Çok Şiddetli, İpsala’da Şiddetli, Simav, Tokat, Bozcaada, Akhisar, Artvin ve İspir’de Orta Şiddette, İzmir, Bergama, Datça, Rize, Arapkir, Fethiye ve Köyceğiz’de Hafif Kuraklık yaşanmış, yurdumuz genelinde ise Normal Civarı ve değişen oranlarda Nemlilik görülmüştür. Nemliliğin en fazla görüldüğü merkezler ise; Akçakale, Erzurum, Sivrihisar, Emirdağ, Bandırma, Güney, Mersin ve Çorlu Olağanüstü Nemli, Kars, Ünye, Siverek, Şanlıurfa, Etimesgut, Kireçburnu, Çankırı, Maden, Bilecik, Niğde, Çumra, Bozüyük ve Dinar Aşırı Nemli olmuştur.

Normalin Yüzdesi İndeksi (PNI) Metodu ile 2018 Yılı Kuraklık Analizi

Normalin Yüzdesi İndeksi (PNI) Metodu ile ) ile 2018 Yılı için hazırlanan kuraklık haritası ve kuraklık değerlendirmeleri aşağıda verilmiştir.

Yuzde 12 Aylık

Normalin Yüzdesi İndeksi (PNI) ile yapılan 2018 Yılı kuraklık analizinde de; Lokal olarak Bozkurt, Avanos, Genç ve Gevaş Şiddetli Kurak, Varto, Gemerek, Çınarcık, İpsala, Bafra, Dalaman ve Bozcaada Orta Şiddette Kurak, Ağın, Keskin, İspir, İzmir, Artvin, Tokat, Akhisar, Arapkir ve Ürgüp Hafif kurak, Yurt genelinde ise Normal ve Üzeri Nemli olmuştur. En fazla nemlilik ise Akçakale, Mersin, Şanlıurfa, Erzurum, Nallıhan ve Kars çevrelerinde gerçekleşmiştir.