Aylık Sıcaklık Analizi

Değerlendirme Türü Aylık Sıcaklık Analizi Mevsimlik Sıcaklık Analizi

Aylar OCAK ŞUBAT MART NİSAN MAYIS HAZİRAN TEMMUZ AĞUSTOS EYLÜL EKİM KASIM ARALIK


2021 Yılı Nisan Ayı Ortalama Sıcaklıklarının 1981-2010 Normallerine Göre Mukayesesi

Genel Değerlendirme

2021 yılı Nisan ayında ortalama sıcaklıklar İpsala ve Samandağ çevrelerinde mevsim normallerinin altında; Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde, Kuşadası, Bodrum, Milas, Isparta, Alanya, Anamur, Köyceğiz, Sivas, Kırıkkale, Pınarbaşı, Akçakoca, İnebolu Gümüşhane, Bayburt, Osmancık, İspir, Oltu, Kahta çevrelerinde mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşirken; yurdumuzun diğer bölgelerinde mevsim normallerinin civarında gerçekleşmiştir. Uzun yıllar Nisan ayı ortalama sıcaklığı 12,1 °C iken, 2021 Nisan ayı 13.4 °C olarak gerçekleşmiştir. Nisan ayında en düşük sıcaklık -6.4 °C ile Özalp’te, en yüksek sıcaklık ise 36.9ºC ile Ceylanpınar’da tespit edilmiştir.

Bölgesel Değerlendirme

Marmara Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, İpsala çevresinde mevsim normallerinin altında gerçekleşirken; bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir. Bölgenin Nisan ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı 12.2 °C iken, 2021 Nisan ayı 11.8 °C olarak gerçekleşmiştir. Bölgede en düşük sıcaklık -2.1 °C olarak Çorlu ve Balıkesir’de, en yüksek sıcaklık ise 30.8 °C olarak Balıkesir’de tespit edilmiştir.

Ege Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, Kuşadası, Bodrum, Milas çevrelerinde mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşirken, bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir. Bölgenin Nisan ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı 13.8 °C iken, 2021 Nisan ayı 14.6 °C olarak gerçekleşmiştir. Bölgede en düşük sıcaklık -3.7 °C olarak Tavşanlı’da, en yüksek sıcaklık ise 35.0 °C olarak Aydın’da tespit edilmiştir.

Akdeniz Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, Samandağ çevresinde mevsim normallerinin altında; Isparta, Alanya, Anamur, Senirkent, Göksun, Eğirdir, Köyceğiz, Gazipaşa, çevrelerinde mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşirken; bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir. Bölgenin Nisan ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı 15.0 °C iken, 2021 Nisan ayı 15.9 °C olarak gerçekleşmiştir. Bölgede en düşük sıcaklık -5.5 °C olarak Tefenni’de, en yüksek sıcaklık ise 35.2 °C olarak Mut’ta tespit edilmiştir.

İç Anadolu Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, Sivas, Kırıkkale, Kangal, Pınarbaşı çevrelerinde mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşirken; bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir. Bölgenin Nisan ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı 10.2 °C iken, 2021 Nisan ayı 11.5 °C olarak gerçekleşmiştir. Bölgede en düşük sıcaklık -5.0 °C olarak Yunak ve Pınarbaşı’nda, en yüksek sıcaklık ise 31.0°C olarak Kırıkkale’de tespit edilmiştir.

Karadeniz Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, Akçakoca, İnebolu Gümüşhane, Bayburt, Osmancık, İspir, Oltu çevrelerinde mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşirken; bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir. gerçekleşmiştir. Bölgenin Nisan ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı 11.0 °C iken, 2021 Nisan ayı 11.8 °C olarak gerçekleşmiştir. Bölgede en düşük sıcaklık -3.4 °C olarak Bolu’da, en yüksek sıcaklık ise 33.4 °C olarak Amasya’da tespit edilmiştir.

Doğu Anadolu Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, bölgenin tamamında mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşmiştir. Bölgenin Nisan ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı 8.7 °C iken, 2021 Nisan ayı 12.0 °C olarak gerçekleşmiştir. Bölgede en düşük sıcaklık -6.4 °C olarak Özalp’te, en yüksek sıcaklık ise 32.9 °C olarak Iğdır’da tespit edilmiştir.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, Kahta çevresinde mevsim normalleri civarında gerçekleşirken; bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşmiştir. Bölgenin Nisan ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı 15.0 °C iken, 2021 Nisan ayı 17.6 °C olarak gerçekleşmiştir. Bölgede en düşük sıcaklık 0.9 °C olarak Diyarbakır ve Batman’da, en yüksek sıcaklık ise 36.9 °C olarak Ceylanpınar’da tespit edilmiştir.

2021 Yılı Nisan Ayı Ekstrem Sıcaklık Değerlendirmesi

2021 Mart ayında yeni ekstrem sıcaklık (maksimum, minimum) gerçekleşmemiştir.

Merkez Uzun Yıllar Nisan
Maksimum (°C)
Nisan 2021
Maksimum(°C)
FARK
(°C)
MUĞLA 31,2 31,6 NaN
YATAĞAN 33,2 33,4 NaN
ŞEBİNKARAHİSAR 29,3 31 NaN
VİRANŞEHİR 33,3 34,3 NaN

Aylık Ortalama Sıcaklık Tablosu
Aylık Değerlendirme Anomali
Aylık Değerlendirme Bu Ay Ortalama Sıcaklık Farkı
Aylık Değerlendirme Geçen Yıl İle Mukayese
Ortalama Sıcaklık
Ortalama Sıcaklık
Ortalama Sıcaklık
Minimum Sıcaklık
Maksimum Sıcaklık
Ortalama
Ortalama Mimimum
Ortalama Maksimum


Güncelleme Tarihi: 07 Mayıs 2021

Kontrolden geçmemiş verilerle hazırlanmıştır.