Aylık Sıcaklık Analizi

Değerlendirme Türü Aylık Sıcaklık Analizi Mevsimlik Sıcaklık Analizi

Aylar OCAK ŞUBAT MART NİSAN MAYIS HAZİRAN TEMMUZ AĞUSTOS EYLÜL EKİM KASIM ARALIK


2020 Yılı Mart Ayı Ortalama Sıcaklıklarının 1981-2010 Normallerine Göre Mukayesesi

Genel Değerlendirme

2020 yılı Mart ayında ortalama sıcaklıklar Ege bölgesi ve Akdeniz bölgesinin iç kesimleri, İç Anadolu bölgesinin güneyi ile Bursa, Yalova, Bilecik, Balıkesir, Lüleburgaz, İpsala, Bolu, Karabük, Muş, Bitlis, Hakkari, Ergani, Batman, Şırnak ve Cizre çevrelerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşirken; yurdumuzun diğer bölgelerinde mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşmiştir. Uzun yıllar Mart ayı ortalama sıcaklığı 7.1°C iken, 2020 Mart ayı 9.5°C olarak gerçekleşmiştir. Mart ayında en düşük sıcaklık -13.5ºC ile Özalp’ta, en yüksek sıcaklık ise 31.2ºC ile Trabzon’da tespit edilmiştir.

Bölgesel Değerlendirme

Marmara Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, Bursa, Yalova, Bilecik, Balıkesir, Lüleburgaz, İpsala çevrelerinde mevsim normalleri civarında, bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşmiştir. Bölgenin Mart ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı 7.8°C iken, 2020 Mart ayı 10.0°C olarak gerçekleşmiştir. Bölgede en düşük sıcaklık -5.3°C olarak Lüleburgaz’da, en yüksek sıcaklık ise 28.0°C olarak Sakarya’da tespit edilmiştir.

Ege Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, bölgenin iç kesimlerin de mevsim normalleri civarında gerçekleşirken, bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşmiştir. Bölgenin Mart ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı 9.6°C iken, 2020 Mart ayı 11.4°C olarak gerçekleşmiştir. Bölgede en düşük sıcaklık -7.6°C olarak Tavşanlı’da, en yüksek sıcaklık ise 27.7°C olarak Nazilli’de tespit edilmiştir.

Akdeniz Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, bölgenin iç kesimlerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşirken; bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşmiştir. Bölgenin Mart ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı 11.0°C iken, 2020 Mart ayı 12.7°C olarak gerçekleşmiştir. Bölgede en düşük sıcaklık -11.1°C olarak Beyşehir’de, en yüksek sıcaklık ise 28.1°C olarak Osmaniye ve Kozan’da tespit edilmiştir.

İç Anadolu Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, bölgenin güneyin de mevsim normalleri civarında gerçekleşirken; bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşmiştir. Bölgenin Mart ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı 4.7°C iken, 2020 Mart ayı 7.2°C olarak gerçekleşmiştir. Bölgede en düşük sıcaklık -9.1°C olarak Seydişehir’de, en yüksek sıcaklık ise 24.9°C olarak Aksaray’da tespit edilmiştir.

Karadeniz Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, Bolu, Karabük ve Nallıhan çevrelerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşirken; bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşmiştir. Bölgenin Mart ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı 6.4°C iken, 2020 Mart ayı 9.2°C olarak gerçekleşmiştir. Bölgede en düşük sıcaklık -6.9°C olarak Çorum’da, en yüksek sıcaklık ise 31.2°C olarak Trabzon’da tespit edilmiştir.

Doğu Anadolu Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, Muş, Bitlis, Hakkari, Malazgirt, Baskil ve Ergani çevrelerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşirken, bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşmiştir. Bölgenin Mart ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı 1.9°C iken, 2020 Mart ayı 5.4°C olarak gerçekleşmiştir. Bölgede en düşük sıcaklık -13.5°C olarak Özalp’ta, en yüksek sıcaklık ise 22.5°C olarak Iğdır’da tespit edilmiştir.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, Batman, Şırnak ve Cizre çevrelerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşirken, bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşmiştir. Bölgenin Mart ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı 9.8°C iken, 2020 Mart ayı 12.1°C olarak gerçekleşmiştir. Bölgede en düşük sıcaklık -1.4°C olarak Batman’da, en yüksek sıcaklık ise 26.9°C olarak Cizre ve Akçakale’de tespit edilmiştir.

2020 Yılı Mart Ayı Ekstrem Sıcaklık Değerlendirmesi

Mart 2020’de yeni ekstrem sıcaklık gerçekleşmemiştir.

Aylık Değerlendirme Anomali
Aylık Değerlendirme Bu Ay Ortalama Sıcaklık Farkı
Aylık Değerlendirme Geçen Yıl İle Mukayese
Ortalama Sıcaklık
Minimum Sıcaklık
Maksimum Sıcaklık
Ortalama
Ortalama Mimimum
Ortalama Maksimum


Güncelleme Tarihi: 02 Nisan 2020

Kontrolden geçmemiş verilerle hazırlanmıştır.