Aylık Sıcaklık Analizi

Değerlendirme Türü Aylık Sıcaklık Analizi Mevsimlik Sıcaklık Analizi

Aylar OCAK ŞUBAT MART NİSAN MAYIS HAZİRAN TEMMUZ AĞUSTOS EYLÜL EKİM KASIM ARALIK


2022 Yılı Nisan Ayı Ortalama Sıcaklıklarının 1991-2020 Normallerine Göre Mukayesesi

Genel Değerlendirme

2022 yılı Nisan ayında ortalama sıcaklıklar, Marmara Bölgesi, Ege ve Doğu Anadolu bölgesinin kuzeyi ile Karadeniz bölgesinin kıyı kesimlerinde mevsim normallerinin civarında gerçekleşirken; yurdumuzun diğer bölgelerinde mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşmiştir. Uzun yıllar Nisan ayı ortalama sıcaklığı 12.3°C olup 2022 Nisan ayı sıcaklığı 14.3°C ile uzun yılların 2.0°C üzerinde gerçekleşmiştir. Nisan ayında en düşük sıcaklık -15.9ºC ile Sarıkamış'ta, en yüksek sıcaklık ise 35.9°C ile Kozan’da tespit edilmiştir. 2022 Nisan ayı en sıcak beşinci yıl olmuştur.

Bölgesel Değerlendirme

Marmara Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, Bursa civarında mevsim normallerinin üzerinde, bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir. Bölgenin Nisan ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı 12.5°C iken, 2022 Nisan ayı 13.6°C olarak gerçekleşmiştir. Bölgede en düşük sıcaklık -0.5°C olarak Balıkesir’de, en yüksek sıcaklık ise 30.4°C olarak Bursa’da tespit edilmiştir.

Ege Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, bölgenin kuzeyinde mevsim normalleri civarında gerçekleşirken, bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşmiştir. Bölgenin Nisan ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı 14.1°C iken, 2022 Nisan ayı 15.7°C olarak gerçekleşmiştir. Bölgede en düşük sıcaklık -3.7°C olarak Tavşanlı ve Gediz’de, en yüksek sıcaklık ise 33.1°C olarak Aydın’da tespit edilmiştir.

Akdeniz Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, Dalaman, Fethiye, İskenderun, Antakya, Korkuteli, Erdemli ve Karataş çevrelerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşirken; bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşmiştir. Bölgenin Nisan ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı 15.3°C iken, 2022 Nisan ayı 17.4°C olarak gerçekleşmiştir. Bölgede en düşük sıcaklık -4.6°C olarak Göksun’da, en yüksek sıcaklık ise 35.9°C olarak Kozan’da tespit edilmiştir.

İç Anadolu Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, bölgenin tamamında mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşmiştir. Bölgenin Nisan ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı 10.4°C iken, 2022 Nisan ayı 13.2°C olarak gerçekleşmiştir. Bölgede en düşük sıcaklık -11.4°C olarak Kangal’da, en yüksek sıcaklık ise 31.5°C olarak Kırıkkale’de tespit edilmiştir.

Karadeniz Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, Bölgenin kıyı kesimlerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşirken bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşmiştir. Bölgenin Nisan ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı 11.2°C iken, 2022 Nisan ayı 12.8°C olarak gerçekleşmiştir. Bölgede en düşük sıcaklık -7.0°C olarak Bayburt’ta, en yüksek sıcaklık ise 34.8°C olarak Ünye’de tespit edilmiştir.

Doğu Anadolu Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, bölgenin kuzey kesimlerinde normalleri civarında gerçekleşirken, bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşmiştir. Bölgenin Nisan ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı 9.0°C olup 2022 Nisan ayı da 11.2°C olarak gerçekleşmiştir. Bölgede en düşük sıcaklık -15.9°C olarak Sarıkamış’ta, en yüksek sıcaklık ise 29.9°C olarak Malatya’da tespit edilmiştir.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, bölgenin tamamında mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşmiştir. Bölgenin Nisan ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı 15.2°C olup 2022 Nisan ayı da 18.3°C olarak gerçekleşmiştir. Bölgede en düşük sıcaklık -1.7°C olarak Batman’da, en yüksek sıcaklık ise 35.0°C olarak Ceylanpınar’da tespit edilmiştir.

Bölgesel Bazlı Aylık Ortalama Sıcaklıklarının Uzun Yıllar İle Karşılaştırılması

2022 Yılı Nisan Ayı Ekstrem Sıcaklık Değerlendirmesi

2022 Nisan ayında 1 yeni ekstrem sıcaklık(Maksimum) gerçekleşmiştir.

Merkez Uzun Yıllar Nisan
Maksimum (°C)
Nisan 2022
Maksimum(°C)
FARK
(°C)
ÜNYE 34.5 34.8 0.3

Aylık Ortalama Sıcaklık Tablosu
Aylık Değerlendirme Anomali
Aylık Değerlendirme Bu Ay Ortalama Sıcaklık Farkı
Aylık Değerlendirme Geçen Yıl İle Mukayese
Ortalama Sıcaklık
Ortalama Sıcaklık
Ortalama Sıcaklık
Minimum Sıcaklık
Maksimum Sıcaklık
Ortalama
Ortalama Mimimum
Ortalama Maksimum


Güncelleme Tarihi: 11 Mayıs 2022

Kontrolden geçmemiş verilerle hazırlanmıştır.