Aylık Sıcaklık Analizi

Değerlendirme Türü Aylık Sıcaklık Analizi Mevsimlik Sıcaklık Analizi

Aylar OCAK ŞUBAT MART NİSAN MAYIS HAZİRAN TEMMUZ AĞUSTOS EYLÜL EKİM KASIM ARALIK


2022 Yılı Temmuz Ayı Ortalama Sıcaklıklarının 1991-2020 Normallerine Göre Mukayesesi

Genel Değerlendirme

2022 yılı Temmuz ayında ortalama sıcaklıklar, Akhisar, Sivas, Yozgat, Konya, Nevşehir, Artvin, Bolu, Kastamonu, Karabük, Merzifon, Çorum, Amasya, Tokat, Osmancık, Nallıhan, Zile, Şebinkarahisar çevrelerinde mevsim normallerinin altında; Edirne, Dikili, Kuşadası, Aydın, Bodrum, Datça, Marmaris, Selçuk, Nazilli, Milas, Yatağan, Isparta, Fethiye, Antalya, Alanya, Silifke, Adana, Finike, Eğirdir, Acıpayam, Köyceğiz, Manavgat, Dörtyol, Kale/Demre, Gazipaşa, Samandağ, Iğdır, Horasan, Muradiye/Van, Özalp, Başkale, Kilis, Mardin, Şırnak çevrelerinde mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşirken; yurdumuzun diğer bölgelerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir. Uzun yıllar Temmuz ayı ortalama sıcaklığı 25.0 °C olup 2022 Temmuz ayı sıcaklığı da 25.0 °C olarak gerçekleşmiştir. Temmuz ayında en düşük sıcaklık 0.3 ºC ile Kangal’da, en yüksek sıcaklık ise 46.3 °C ile Cizre’de gözlenmiştir.

Bölgesel Değerlendirme

Marmara Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, Edirne çevresinde mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşirken; bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir. Bölgenin Temmuz ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı 24.5 °C iken, 2022 Temmuz ayı 24.4 °C olarak gerçekleşmiştir. Bölgede en düşük sıcaklık 12.5 °C olarak Çorlu’da, en yüksek sıcaklık ise 38.9 °C olarak Lüleburgaz’da gözlenmiştir.

Ege Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, Dikili, Kuşadası, Aydın, Bodrum, Datça, Marmaris, Selçuk, Nazilli, Milas, Yatağan çevrelerinde mevsim normallerinin üzerinde; Akhisar çevresinde mevsim normallerinin altında gerçekleşirken; bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir. Bölgenin Temmuz ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı 26.6 °C iken, 2022 Temmuz ayı 27.0 °C olarak gerçekleşmiştir. Bölgede en düşük sıcaklık 8.2 °C olarak Tavşanlı’da, en yüksek sıcaklık ise 43.2 °C olarak Nazilli’de gözlenmiştir.

Akdeniz Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, Isparta, Fethiye, Antalya, Alanya, Silifke, Adana, Finike, Eğirdir, Acıpayam, Köyceğiz, Manavgat, Dörtyol, Kale/Demre, Gazipaşa, Samandağ çevrelerinde mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşirken; bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir. Bölgenin Temmuz ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı 27.1 °C iken, 2022 Temmuz ayı 27.8 °C olarak gerçekleşmiştir. Bölgede en düşük sıcaklık 6.5 °C olarak Göksun’da, en yüksek sıcaklık ise 43.2 °C olarak Finike’de gözlenmiştir.

İç Anadolu Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, Sivas, Yozgat, Konya, Nevşehir çevresinde mevsim normallerinin altında gerçekleşirken; bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir. Bölgenin Temmuz ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı 22.7 °C iken, 2022 Temmuz ayı 21.5 °C olarak gerçekleşmiştir. Bölgede en düşük sıcaklık 0.3°C olarak Kangal’da, en yüksek sıcaklık ise 37.5 °C olarak Sivas’ta gözlenmiştir.

Karadeniz Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, Artvin, Bolu, Kastamonu, Karabük, Merzifon, Çorum, Amasya, Tokat, Osmancık, Nallıhan, Zile, Şebinkarahisar çevrelerinde mevsim normallerinin altında gerçekleşirken; bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir. Bölgenin Temmuz ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı 22.7 °C iken, 2022 Temmuz ayı 21.8 °C olarak gerçekleşmiştir. Bölgede en düşük sıcaklık 4.2 °C olarak Bayburt’ta, en yüksek sıcaklık ise 38.8 °C olarak İspir’de gözlenmiştir.

Doğu Anadolu Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, Iğdır, Horasan, Muradiye/Van, Özalp, Başkale çevrelerinde mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşirken; bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir. Bölgenin Temmuz ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı 23.3 °C olup 2022 Temmuz ayı da 23.7 °C olarak gerçekleşmiştir. Bölgede en düşük sıcaklık 1.7 °C olarak Sarıkamış’ta, en yüksek sıcaklık ise 40.7 °C olarak Palu’da gözlenmiştir.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, Kilis, Mardin, Şırnak çevrelerinde mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşirken; bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir. Bölgenin Temmuz ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı 31.2°C olup 2022 Temmuz ayı da 31.8 °C olarak gerçekleşmiştir. Bölgede en düşük sıcaklık 15.1 °C olarak Birecik’te, en yüksek sıcaklık ise 46.3 °C olarak Cizre’de gözlenmiştir.

Bölgesel Bazlı Aylık Ortalama Sıcaklıklarının Uzun Yıllar İle Karşılaştırılması

2022 Yılı Temmuz Ayı Ekstrem Sıcaklık Değerlendirmesi

2022 Temmuz ayında yeni ekstrem sıcaklık(Maksimum) gerçekleşmemiştir.

Aylık Ortalama Sıcaklık Tablosu
Aylık Değerlendirme Anomali
Aylık Değerlendirme Bu Ay Ortalama Sıcaklık Farkı
Aylık Değerlendirme Geçen Yıl İle Mukayese
Ortalama Sıcaklık
Ortalama Sıcaklık
Ortalama Sıcaklık
Minimum Sıcaklık
Maksimum Sıcaklık
Ortalama
Ortalama Mimimum
Ortalama Maksimum


Güncelleme Tarihi: 04 Temmuz 2022

Kontrolden geçmemiş verilerle hazırlanmıştır.