Aylık Sıcaklık Analizi

Değerlendirme Türü Aylık Sıcaklık Analizi Mevsimlik Sıcaklık Analizi

Aylar OCAK ŞUBAT MART NİSAN MAYIS HAZİRAN TEMMUZ AĞUSTOS EYLÜL EKİM KASIM ARALIK


2020 Yılı Ağustos Ayı Ortalama Sıcaklıklarının 1981-2010 Normallerine Göre Mukayesesi

Genel Değerlendirme

2020 yılı Ağustos ayında ortalama sıcaklıklar yurdumuzun batı ve güney kıyılarında mevsim normallerinin üzerinde, Bitlis, Doğubeyazıt, Batman çevrelerinde mevsim normallerinin altında gerçekleşirken; yurdumuzun diğer bölgelerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir. Uzun yıllar Ağustos ayı ortalama sıcaklığı 24.5°C iken, 2020 Ağustos ayı 25.2°C olarak gerçekleşmiştir. Ağustos ayında en düşük sıcaklık 1.4ºC ile Erzurum’da, en yüksek sıcaklık ise 45.5°C ile Kozan’da tespit edilmiştir.

Bölgesel Değerlendirme

Marmara Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, Edirne, Çorlu, Kumköy, Kocaeli, Sakarya, Bozcaada, Çanakkale, Bandırma, Şile, Malkara çevrelerinde mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşirken; bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir. Bölgenin Ağustos ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı 23.9°C iken, 2020 Ağustos ayı 25.2°C olarak gerçekleşmiştir. Bölgede en düşük sıcaklık 12.7°C olarak Lüleburgaz’da, en yüksek sıcaklık ise 38.5°C olarak Edirne’de tespit edilmiştir.

Ege Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, bölgenin kıyı kesimlerinde mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşirken diğer yerlerde mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir. Bölgenin Ağustos ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı 25.8°C iken, 2020 Ağustos ayı 27.1°C olarak gerçekleşmiştir. Bölgede en düşük sıcaklık 9.9°C olarak Tavşanlı’da, en yüksek sıcaklık ise 44.1°C olarak Nazilli’de tespit edilmiştir.

Akdeniz Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, bölgenin kıyı kesimlerinde, Isparta, Senirkent, Dinar çevrelerinde mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşirken; bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir. Bölgenin Ağustos ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı 26.9°C iken, 2020 Ağustos ayı 28.0°C olarak gerçekleşmiştir. Bölgede en düşük sıcaklık 5.7°C olarak Göksun’da, en yüksek sıcaklık ise 45.5°C olarak Kozan’da tespit edilmiştir.

İç Anadolu Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, Eskişehir, Polatlı çevrelerinde mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşirken; bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir. Bölgenin Ağustos ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı 22.0°C iken, 2020 Ağustos ayı 22.6°C olarak gerçekleşmiştir. Bölgede en düşük sıcaklık 2.6°C olarak Kangal’da, en yüksek sıcaklık ise 38.5°C olarak Kırıkkale ve Polatlı’da tespit edilmiştir.

Karadeniz Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, İnebolu, Düzce, Çorum, Beypazarı çevrelerinde mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşirken; bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir. Bölgenin Ağustos ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı 22.4°C iken, 2020 Ağustos ayı 22.9°C olarak gerçekleşmiştir. Bölgede en düşük sıcaklık 6.4°C olarak Bayburt’ta, en yüksek sıcaklık ise 39.8°C olarak Boyabat’ta tespit edilmiştir.

Doğu Anadolu Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, Bitlis, Doğubeyazıt çevrelerinde mevsim normallerinin altında gerçekleşirken, bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir. Bölgenin Ağustos ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı 22.8°C iken, 2020 Ağustos ayı 22.4°C olarak gerçekleşmiştir. Bölgede en düşük sıcaklık 1.4°C olarak Erzurum’da, en yüksek sıcaklık ise 39.0°C olarak Elazığ, Palu, Ergani’de tespit edilmiştir.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, Batman çevresinde mevsim normallerinin altında, Ceylanpınar çevresinde mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşirken; bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir. Bölgenin Ağustos ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı 30.3°C iken, 2020 Ağustos ayı 30.6°C olarak gerçekleşmiştir. Bölgede en düşük sıcaklık 12.7°C olarak Birecik’te, en yüksek sıcaklık ise 45.3°C olarak Cizre ve Ceylanpınar’da tespit edilmiştir.

2020 Yılı Ağustos Ayı Ekstrem Sıcaklık Değerlendirmesi

2020 Ağustos ayında yeni ekstrem sıcaklık 1 istasyonda gerçekleşmiştir.

Merkez Uzun Yıllar Ağustos
Maksimum (°C)
Ağustos 2020
Maksimum(°C)
FARK
(°C)
Simav 38.1 38.7 0.6

Aylık Değerlendirme Anomali
Aylık Değerlendirme Bu Ay Ortalama Sıcaklık Farkı
Aylık Değerlendirme Geçen Yıl İle Mukayese
Ortalama Sıcaklık
Minimum Sıcaklık
Maksimum Sıcaklık
Ortalama
Ortalama Mimimum
Ortalama Maksimum


Güncelleme Tarihi: 06 Eylül 2020

Kontrolden geçmemiş verilerle hazırlanmıştır.