Dünya Meteoroloji Günü Fotoğraf Yarışması

Aylık Sıcaklık Analizi

Değerlendirme Türü Aylık Sıcaklık Analizi Mevsimlik Sıcaklık Analizi

Aylar OCAK ŞUBAT MART NİSAN MAYIS HAZİRAN TEMMUZ AĞUSTOS EYLÜL EKİM KASIM ARALIK


2019 Yılı Aralık Ayı Ortalama Sıcaklıklarının 1981-2010 Normallerine Göre Mukayesesi

Genel Değerlendirme

2019 yılı Aralık ayında ortalama sıcaklıklar Marmara bölgesinin Trakya kesimi ile Karadeniz bölgesinin Orta ve Doğu kesimleri, Doğu Anadolu bölgesi ile Güneydoğu Anadolu bölgesi mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşirken, yurdumuzun diğer bölgelerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir. Uzun yıllar Aralık ayı ortalama sıcaklığı 4.6°C iken, 2019 Aralık ayı 6.5°C olarak gerçekleşmiştir. Aralık ayında en düşük sıcaklık -16.6ºC ile Ardahan’da, en yüksek sıcaklık ise 24.3ºC ile İnebolu’da tespit edilmiştir.

Bölgesel Değerlendirme

Marmara Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, Edirne, Kırklareli, Çorlu, Tekirdağ, İstanbul ve Çanakkale çevrelerinde mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşirken bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir. Bölgenin Aralık ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı 6.9°C iken, 2019 Aralık ayı 8.8°C olarak gerçekleşmiştir. En düşük ortalama sıcaklık 5.6°C olarak Bilecik’te, en yüksek ortalama sıcaklık ise 11.9°C olarak Bozcaada’da gerçekleşmiştir.

Ege Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, bölgenin tamamında mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir. Bölgenin Aralık ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı 7.9°C iken, 2019 Aralık ayı 8.8°C olarak gerçekleşmiştir. En düşük ortalama sıcaklık 2.7°C olarak Emirdağ’da, en yüksek ortalama sıcaklık ise 14.8°C olarak Datça’da gerçekleşmiştir.

Akdeniz Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, Kahramanmaraş, Alanya, Osmaniye ve Göksun çevrelerinde mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşirken, bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir. Bölgenin Aralık ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı 8.9°C iken, 2019 Aralık ayı 9.9°C olarak gerçekleşmiştir. En düşük ortalama sıcaklık 2.1°C olarak Göksun’da, en yüksek ortalama sıcaklık ise 15.5°C olarak Alanya’da gerçekleşmiştir.

İç Anadolu Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, Kırıkkale ve Kangal çevrelerinde mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşirken bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir. Bölgenin Aralık ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı 1.1°C iken, 2019 Aralık ayı 2.9°C olarak gerçekleşmiştir. En düşük ortalama sıcaklık -0.3°C olarak Kangal, en yüksek ortalama sıcaklık ise 4.3°C olarak Kırıkkale’de gerçekleşmiştir.

Karadeniz Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, bölgenin orta ve doğu kesimlerinde mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşirken bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir. Bölgenin Aralık ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı 4.7°C iken, 2019 Aralık ayı 6.7°C olarak gerçekleşmiştir. En düşük ortalama sıcaklık 0.6°C olarak Bayburt’ta, en yüksek ortalama sıcaklık ise 12.1°C olarak Hopa’da gerçekleşmiştir.

Doğu Anadolu Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, Erzurum, Bitlis, Tercan, Doğubayazıt, Divriği ve Doğanşehir çevrelerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşirken bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşmiştir. Bölgenin Aralık ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı -1.8°C iken, 2019 Aralık ayı 1.6°C olarak gerçekleşmiştir. En düşük ortalama sıcaklık -3.6°C olarak Erzurum’da, en yüksek ortalama sıcaklık ise 6.8°C olarak Ergani’de gerçekleşmiştir.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, Kilis, Şanlıurfa, Mardin, Şırnak, Kahta, Siverek ve Viranşehir çevrelerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşirken bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşmiştir. Bölgenin Aralık ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı 6.2°C iken, 2019 Aralık ayı 8.1°C olarak gerçekleşmiştir. En düşük ortalama sıcaklık 6.3°C olarak Şırnak’ta, en yüksek ortalama sıcaklık ise 10.5°C olarak Cizre’de gerçekleşmiştir.

2019 Yılı Aralık Ayı Ekstrem Sıcaklık Değerlendirmesi

2019 Aralık ayında 1 istasyonda yeni ekstrem (Maksimum) sıcaklık gerçekleşmiştir.

Merkez Uzun Yıllar Aralık
Maksimum (°C)
Aralık 2019
Maksimum(°C)
FARK
(°C)
Muğla 21.0 23.8 2.8

Aylık Değerlendirme Anomali
Aylık Değerlendirme Bu Ay Ortalama Sıcaklık Farkı
Aylık Değerlendirme Geçen Yıl İle Mukayese
Ortalama Sıcaklık
Minimum Sıcaklık
Maksimum Sıcaklık
Ortalama
Ortalama Mimimum
Ortalama Maksimum


Güncelleme Tarihi: 06 Ocak 2020

Kontrolden geçmemiş verilerle hazırlanmıştır.