Aylık Sıcaklık Analizi

Değerlendirme Türü Aylık Sıcaklık Analizi Mevsimlik Sıcaklık Analizi

Aylar OCAK ŞUBAT MART NİSAN MAYIS HAZİRAN TEMMUZ AĞUSTOS EYLÜL EKİM KASIM ARALIK


2021 Yılı Eylül Ayı Ortalama Sıcaklıklarının 1981-2010 Normallerine Göre Mukayesesi

Genel Değerlendirme

2021 yılı Eylül ayında ortalama sıcaklıklar Sivas, Yozgat, Zara, Kaman, Yunak, Seydişehir, Ulukışla, Sivrihisar Bolu, Kastamonu, Karabük, Merzifon, Boyabat, Tosya, Nallıhan, Şebinkarahisar çevrelerinde mevsim normallerinin altında; Çanakkale, Bandırma, İzmir, Kuşadası, Aydın, Bodrum, Milas, Isparta, Fethiye, Antalya, Alanya, Anamur, Silifke, Mersin, Finike, Acıpayam, Köyceğiz, Kale/Demre, Karataş, Samandağ, İnebolu, Iğdır, Erciş, Başkale, Yüksekova, Ceylanpınar çevrelerinde mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşirken; yurdumuzun diğer bölgelerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir. Uzun yıllar Eylül ayı ortalama sıcaklığı 20.5 °C olup 2021 Eylül ayı sıcaklığı da 20.5 °C olarak gerçekleşmiştir. Eylül ayında en düşük sıcaklık -4.7 ºC ile Horasan’da, en yüksek sıcaklık ise 43.7 °C ile Cizre’de tespit edilmiştir.

Bölgesel Değerlendirme

Marmara Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, Gökçeada, Bozcaada, Çanakkale çevrelerinde mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşirken; bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir. Bölgenin Eylül ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı 20.0 °C iken, 2021 Eylül ayı 20.3 °C olarak gerçekleşmiştir. Bölgede en düşük sıcaklık 5.2 °C olarak Balıkesir’de, en yüksek sıcaklık ise 36.1°C olarak Gönen/Balıkesir’de tespit edilmiştir.

Ege Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, İzmir, Kuşadası, Aydın, Bodrum, Seferihisar, Selçuk, Nazilli, Milas çevrelerinde mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşirken; bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir. Bölgenin Eylül ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı 21.7 °C iken, 2021 Eylül ayı 22.2°C olarak gerçekleşmiştir. Bölgede en düşük sıcaklık 2.2 °C olarak Simav’da, en yüksek sıcaklık ise 37.9 °C olarak Yatağan’da tespit edilmiştir.

Akdeniz Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, Isparta, Fethiye, Antalya, Alanya, Anamur, Silifke, Mersin, Finike, Acıpayam, Köyceğiz, Kale/Demre, Karataş, Samandağ çevrelerinde mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşirken; bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir. Bölgenin Eylül ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı 23.7 °C iken, 2021 Eylül ayı 24.3 °C olarak gerçekleşmiştir. Bölgede en düşük sıcaklık -0,1 °C olarak Göksun’da, en yüksek sıcaklık ise 38.0 °C olarak Manavgat’ta tespit edilmiştir.

İç Anadolu Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, Sivas, Yozgat, Zara, Kaman, Yunak, Seydişehir, Ulukışla, Sivrihisar çevrelerinde mevsim normallerinin altında gerçekleşirken; bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir. Bölgenin Eylül ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı 17.8 °C iken, 2021 Eylül ayı 23.7 °C olarak gerçekleşmiştir. Bölgede en düşük sıcaklık -2.4 °C olarak Kangal’da, en yüksek sıcaklık ise 34.2 °C olarak Kırşehir’de tespit edilmiştir.

Karadeniz Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, Bolu, Kastamonu, Karabük, Merzifon, Boyabat, Tosya, Nallıhan, Şebinkarahisar çevrelerinde mevsim normallerinin altında; İnebolu çevrelerinde mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşirken; bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir. Bölgenin Eylül ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı 18.7 °C iken, 2021 Eylül ayı 18.0 °C olarak gerçekleşmiştir. Bölgede en düşük sıcaklık 2.3 °C olarak Bayburt’da, en yüksek sıcaklık ise 34.9 °C olarak Oltu’da tespit edilmiştir.

Doğu Anadolu Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, Iğdır, Erciş, Başkale, Yüksekova çevrelerinde mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşirken, bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir. Bölgenin Eylül ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı 18.1 °C iken, 2021 Eylül ayı 18.5 °C olarak gerçekleşmiştir. Bölgede en düşük sıcaklık -4.7 °C olarak Horasan’da, en yüksek sıcaklık ise 37.7 °C olarak Iğdır’da tespit edilmiştir.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, Ceylanpınar çevrelerinde mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşirken; bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir. Bölgenin Eylül ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı 25.6 °C iken, 2021 Eylül ayı 25.7 °C olarak gerçekleşmiştir. Bölgede en düşük sıcaklık 7.4 °C olarak Batman’da, en yüksek sıcaklık ise 43.7 °C olarak Cizre’de tespit edilmiştir.

Bölgesel Bazlı Aylık Ortalama Sıcaklıklarının Uzun Yıllar İle Karşılaştırılması

2021 Yılı Eylül Ayı Ekstrem Sıcaklık Değerlendirmesi

2021 Eylül ayında yeni ekstrem (minimum) sıcaklık 1 istasyonda gerçekleşmiştir.

Merkez Uzun Yıllar Eylül
Minimum (°C)
Eylül 2021
Minimum (°C)
FARK
(°C)
HORASAN -4.6 -4.7 -0.1

Aylık Ortalama Sıcaklık Tablosu
Aylık Değerlendirme Anomali
Aylık Değerlendirme Bu Ay Ortalama Sıcaklık Farkı
Aylık Değerlendirme Geçen Yıl İle Mukayese
Ortalama Sıcaklık
Ortalama Sıcaklık
Ortalama Sıcaklık
Minimum Sıcaklık
Maksimum Sıcaklık
Ortalama
Ortalama Mimimum
Ortalama Maksimum


Güncelleme Tarihi: 07 Ekim 2021

Kontrolden geçmemiş verilerle hazırlanmıştır.