Aylık Sıcaklık Analizi

Değerlendirme Türü Aylık Sıcaklık Analizi Mevsimlik Sıcaklık Analizi

Aylar OCAK ŞUBAT MART NİSAN MAYIS HAZİRAN TEMMUZ AĞUSTOS EYLÜL EKİM KASIM ARALIK


2021 Yılı Aralık Ayı Ortalama Sıcaklıklarının 1981-2010 Normallerine Göre Mukayesesi

Genel Değerlendirme

2021 yılı Aralık ayında ortalama sıcaklıklar, Marmara Bölgesinin kuzeyinde ve tüm kıyı kesimlerinde, Karadeniz Bölgesinin kıyı kesimlerinde, İzmir, Ödemiş, Isparta, Alanya, Osmaniye, Eğirdir, Acıpayam, Elmalı, Kale/Demre, Kırıkkale, Polatlı, Erciş, Ceylanpınar çevrelerinde mevsim normallerinin üzerinde; Bitlis çevresinde mevsim normallerinin altında gerçekleşirken; yurdumuzun diğer bölgelerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir. Uzun yıllar Aralık ayı ortalama sıcaklığı 4.6° C olup 2021 Aralık ayı sıcaklığı da 6.0 °C olarak gerçekleşmiştir. Aralık ayında en düşük sıcaklık -26.4 ºC ile Pınarbaşı/Kayseri' de, en yüksek sıcaklık ise 27.1°C ile İnebolu’da tespit edilmiştir. 2021 yılı Aralık ayı, uzun yıllar Aralık ayı ortalamasının 1.4 °C üzerinde gerçekleşmiş olup, 2021 yılı Aralık ayı, son 51 yılın en sıcak 10. Aralık ayı olarak gerçekleşmiştir.

Bölgesel Değerlendirme

Marmara Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, bölgenin kuzeyinde ve tüm kıyı kesimlerinde mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşirken; bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir. Bölgenin Aralık ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı 6.9 °C iken, 2021 Aralık ayı 9.3 °C olarak gerçekleşmiştir. Bölgede en düşük sıcaklık -7.5 °C olarak Balıkesir’de, en yüksek sıcaklık ise 24.5 °C olarak Kocaeli’de tespit edilmiştir.

Ege Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, İzmir, Ödemiş çevrelerinde mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşirken; bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir. Bölgenin Aralık ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı 7.9 °C iken, 2021 Aralık ayı 9.0 °C olarak gerçekleşmiştir. Bölgede en düşük sıcaklık -15.3°C olarak Afyonkarahisar’da, en yüksek sıcaklık ise 23.6 °C olarak Salihli’de tespit edilmiştir.

Akdeniz Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, Isparta, Alanya, Osmaniye, Eğirdir, Acıpayam, Elmalı, Kale/Demre çevrelerinde mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşirken; bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir. Bölgenin Aralık ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı 8.9 °C iken, 2021 Aralık ayı 9.9 °C olarak gerçekleşmiştir. Bölgede en düşük sıcaklık -22.7 °C olarak Göksun’da, en yüksek sıcaklık ise 24.2 °C olarak Gazipaşa’da tespit edilmiştir.

İç Anadolu Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, Kırıkkale, Polatlı çevrelerinde mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşirken; bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir. Bölgenin Aralık ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı 1.1 °C iken, 2021 Aralık ayı 2.4 °C olarak gerçekleşmiştir. Bölgede en düşük sıcaklık -26.4 °C olarak Pınarbaşı(Kayseri)’nda, en yüksek sıcaklık ise 18.0 °C olarak Niğde’de tespit edilmiştir.

Karadeniz Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, bölgenin kıyı kesimlerinde mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşirken; bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir. Bölgenin Aralık ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı 4.7 °C iken, 2021 Aralık ayı 6.8 °C olarak gerçekleşmiştir. Bölgede en düşük sıcaklık -14.1°C olarak Kastamonu’da, en yüksek sıcaklık ise 27.1 °C olarak İnebolu’da tespit edilmiştir.

Doğu Anadolu Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, Bitlis çevresinde mevsim normallerinin altında, Erciş çevresinde mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşirken; bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir. Bölgenin Aralık ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı -1.8 °C olup 2021 Aralık ayı da -1.1 °C olarak gerçekleşmiştir. Bölgede en düşük sıcaklık -25.0 °C olarak Ardahan’da, en yüksek sıcaklık ise 14.8°C olarak Van, Çemişgezek, Muradiye(Van) ve Palu’da tespit edilmiştir.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, Ceylanpınar çevresinde mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşirken; bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir. Bölgenin Aralık ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı 6.2 °C olup 2021 Aralık ayı da 7.0 °C olarak gerçekleşmiştir. Bölgede en düşük sıcaklık -6.3 °C olarak Batman’da, en yüksek sıcaklık ise 21.1 °C olarak Ceylanpınar’da tespit edilmiştir.

Bölgesel Bazlı Aylık Ortalama Sıcaklıklarının Uzun Yıllar İle Karşılaştırılması

2021 Yılı Aralık Ayı Ekstrem Sıcaklık Değerlendirmesi

2021 Aralık ayında yeni ekstrem (minimum) sıcaklık 2 istasyonda gerçekleşmiştir.

Merkez Uzun Yıllar Aralık
Minimum (°C)
Aralık 2021
Minimum (°C)
FARK
(°C)
BEYŞEHİR -19.4 -20 -0.6
BİTLİS -21.9 -24.4 -2.5

Aylık Ortalama Sıcaklık Tablosu
Aylık Değerlendirme Anomali
Aylık Değerlendirme Bu Ay Ortalama Sıcaklık Farkı
Aylık Değerlendirme Geçen Yıl İle Mukayese
Ortalama Sıcaklık
Ortalama Sıcaklık
Ortalama Sıcaklık
Minimum Sıcaklık
Maksimum Sıcaklık
Ortalama
Ortalama Mimimum
Ortalama Maksimum


Güncelleme Tarihi: 4 Aralık 2021

Kontrolden geçmemiş verilerle hazırlanmıştır.