Aylık Sıcaklık Analizi

Değerlendirme Türü Aylık Sıcaklık Analizi Mevsimlik Sıcaklık Analizi

Aylar OCAK ŞUBAT MART NİSAN MAYIS HAZİRAN TEMMUZ AĞUSTOS EYLÜL EKİM KASIM ARALIK


2019 Yılı Eylül Ayı Ortalama Sıcaklıklarının 1981-2010 Normallerine Göre Mukayesesi

Genel Değerlendirme

2019 yılı Eylül ayında ortalama sıcaklıklar Marmara bölgesinin genelinde, Ege bölgesinin kuzey ve güney kıyılarında Akdeniz bölgesinin kıyı kesimleri ile Polatlı, Kaman, Zonguldak, Sinop, Beypazarı, Erciş, Yüksekova ve Gaziantep çevrelerinde mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşirken, yurdumuzun diğer bölgelerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir. Uzun yıllar Eylül ayı ortalama sıcaklığı 20.5°C iken, 2019 Eylül ayı 21.2°C olarak gerçekleşmiştir. Eylül ayında en düşük sıcaklık -3.0ºC ile Ardahan’da, en yüksek sıcaklık ise 40.6ºC ile Mut’da tespit edilmiştir.

Bölgesel Değerlendirme

Marmara Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, Edirne, Kırklareli, Tekirdağ, İstanbul, Çanakkale, Bozcaada ve Bandırma çevrelerinde mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşirken, bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir. Bölgenin Eylül ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı 20.0°C iken, 2019 Eylül ayı 21.3°C olarak gerçekleşmiştir. En düşük ortalama sıcaklık 19.0°C olarak Bilecik’te, en yüksek ortalama sıcaklık ise 23.4°C olarak Çanakkale’de gerçekleşmiştir.

Ege Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, Afyonkarahisar Datça Marmaris, Bergama, Simav, Emirdağ, Salihli, Ödemiş ve Milas çevrelerinde mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşirken diğer yerlerde mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir. Bölgenin Eylül ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı 21.7°C iken, 2019 Eylül ayı 22.7°C olarak gerçekleşmiştir. En düşük ortalama sıcaklık 18.0°C olarak Kütahya’da, en yüksek ortalama sıcaklık ise 26.2°C olarak Datça’da gerçekleşmiştir.

Akdeniz Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, bölgenin kıyı kesimlerinde mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşirken, bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir. Bölgenin Eylül ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı 23.7°C iken, 2019 Eylül ayı 24.7°C olarak gerçekleşmiştir. En düşük ortalama sıcaklık 16.5°C olarak Göksun’da, en yüksek ortalama sıcaklık ise 28.4°C olarak Alanya’da gerçekleşmiştir.

İç Anadolu Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, Polatlı ve Kaman çevrelerinde mevsim normallerinin üzerinde, bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir. Bölgenin Eylül ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı 17.8°C iken, 2019 Eylül ayı 18.3°C olarak gerçekleşmiştir. En düşük ortalama sıcaklık 14.3°C olarak Kangal, en yüksek ortalama sıcaklık ise 20.6°C olarak Kırıkkale’de gerçekleşmiştir.

Karadeniz Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, Akçakoca, Zonguldak, İnebolu, Sinop, Kızılcahamam ve Beypazarı çevrelerinde mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşirken bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir. Bölgenin Eylül ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı 18.7°C iken, 2019 Eylül ayı 19.2°C olarak gerçekleşmiştir. En düşük ortalama sıcaklık 15.2 °C olarak Bayburt’ta, en yüksek ortalama sıcaklık ise 21.8°C olarak Beypazarı’nda gerçekleşmiştir.

Doğu Anadolu Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, Erciş, Doğanşehir ve Yüksekova çevrelerinde mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşirken bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir. Bölgenin Eylül ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı 18.1°C iken, 2019 Eylül ayı 18.4°C olarak gerçekleşmiştir. En düşük ortalama sıcaklık 11.2°C olarak Sarıkamış’ta, en yüksek ortalama sıcaklık ise 25.8°C olarak Ergani’de gerçekleşmiştir.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, Gaziantep çevrelerinde mevsim normallerinin üzerinde, gerçekleşirken bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir. Bölgenin Eylül ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı 25.6°C iken, 2019 Eylül ayı 26.0°C olarak gerçekleşmiştir. En düşük ortalama sıcaklık 24.5°C olarak Birecik’te, en yüksek ortalama sıcaklık ise 29.1°C olarak Cizre’de gerçekleşmiştir.

2019 Yılı Eylül Ayı Ekstrem Sıcaklık Değerlendirmesi

2019 Eylül ayında 1 istasyonda yeni ekstrem (Minimum) sıcaklık gerçekleşmiştir.

Merkez Uzun Yıllar Eylül
Minimum (°C)
Eylül 2019
Minimum (°C)
FARK
(°C)
Nallıhan 3.0 2.4 -0.6

Aylık Değerlendirme Anomali
Aylık Değerlendirme Bu Ay Ortalama Sıcaklık Farkı
Aylık Değerlendirme Geçen Yıl İle Mukayese
Ortalama Sıcaklık
Minimum Sıcaklık
Maksimum Sıcaklık
Ortalama
Ortalama Mimimum
Ortalama Maksimum


Güncelleme Tarihi: 08 Ekim 2019

Kontrolden geçmemiş verilerle hazırlanmıştır.