"Haberdar olun, hazırlıksız yakalanmayın!"

Aylık Sıcaklık Analizi

Değerlendirme Türü Aylık Sıcaklık Analizi Mevsimlik Sıcaklık Analizi


2018 Yılı OCAK Ayı Ortalama Sıcaklıklarının 1981-2010 Normallerine Göre Mukayesesi

Genel Değerlendirme

2018 yılı Ocak ayında ortalama sıcaklıklar; Yurdumuzun doğu ve güneydoğu kesimleri ile Edirne, Kırklareli, Tekirdağ, İstanbul, Kocaeli, Yalova, Antalya, Alanya, Çankırı, Sivas, Çankırı, Kastamonu, Çorum ve Amasya dolaylarında mevsim normallerinin üstünde gerçekleşirken, Ülkemizin diğer bölgelerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir. Uzun yıllar Ocak ayı ortalama sıcaklığı 2.7°C iken 2018 Ocak ayı 4.8°C olarak gerçekleşmiştir. Ocak ayında en düşük sıcaklık -22.5ºC ile Erzurum ve Kars’ta, en yüksek sıcaklık ise 21,3ºC ile Finike’de tespit edilmiştir.

Bölgesel Değerlendirme

Marmara Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, Edirne, Kırklareli, Çorlu, Tekirdağ, Kumköy, Kadıköy, Yalova ve Florya dolaylarında mevsim normallerinin üstünde gerçekleşirken bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir. Bölgenin Ocak ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı 5.1°C iken, 2018 Ocak ayı 6.5°C olarak gerçekleşmiştir. En düşük ortalama sıcaklık 4,0°C olarak Bilecik’te, en yüksek ortalama sıcaklık ise 9,7°C olarak Bozcaada’da gerçekleşmiştir.

Ege Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, Bölgenin tamamında mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir Bölgenin Ocak ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı 6.3°C iken, 2018 Ocak ayı 7.1°C olarak gerçekleşmiştir. En düşük ortalama sıcaklık 2.1°C olarak Kütahya’da en yüksek ortalama sıcaklık ise 12.7°C olarak Datça’da gerçekleşmiştir.

Akdeniz Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, Kahramanmaraş, Antalya, Alanya, Anamur, Göksun, Korkuteli, Manavgat, İslahiye, Gazipaşa, ve Samandağ dolaylarında mevsim normallerinin üstünde gerçekleşirken bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir Bölgenin Ocak ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı 7.4°C iken, 2018 Ocak ayı 8.7°C olarak gerçekleşmiştir. En düşük ortalama sıcaklık 0.1°C olarak Göksun’da, en yüksek ortalama sıcaklık ise 13.8°C olarak Alanya’da gerçekleşmiştir.

İç Anadolu Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, Çankırı, Sivas ve Kangal dolaylarında mevsim normallerinin üstünde gerçekleşirken bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir Bölgenin Ocak ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı -0.9°C iken, 2018 Ocak ayı 1.5°C olarak gerçekleşmiştir. En düşük ortalama sıcaklık -1.9°C olarak Kangal’da, en yüksek ortalama sıcaklık ise 3.1°C olarak Ankara ve Kırıkkale’de gerçekleşmiştir.

Karadeniz Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, Doğu Karadeniz bölümü ile Kastamonu, Çorum, Amasya, Tokat, Tosya ve Osmancık dolaylarında mevsim normallerinin üstünde gerçekleşirken bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir Bölgenin Ocak ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı 2.8°C iken, 2018 Ocak ayı 4.9°C olarak gerçekleşmiştir. En düşük ortalama sıcaklık -0.9°C olarak Bayburt’ta, en yüksek ortalama sıcaklık ise 9.5°C olarak Hopa’da gerçekleşmiştir.

Doğu Anadolu Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, Erzurum, Bitlis, Tortum ve Doğubayazıt dolaylarında mevsim normalleri civarında gerçekleşirken bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşmiştir Bölgenin Ocak ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı -4.8°C iken, 2018 Ocak ayı -0.5°C olarak gerçekleşmiştir. En düşük ortalama sıcaklık -7.3°C olarak Erzurum’da, en yüksek ortalama sıcaklık ise 5.3°C olarak Ergani’de gerçekleşmiştir.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, Batman, Şırnak ve Viranşehir dolaylarında mevsim normalleri civarında gerçekleşirken bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşmiştir. Bölgenin Ocak ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı 4.4°C iken, 2018 Ocak ayı 6.8°C olarak gerçekleşmiştir. En düşük ortalama sıcaklık 4.1°C olarak Şırnak’ta, en yüksek ortalama sıcaklık ise 8.6°C olarak Cizre’de gerçekleşmiştir.

2018 Yılı OCAK Ayı Ekstrem Sıcaklık Değerlendirmesi

Ocak 2018’de bir merkezde yeni ekstrem sıcaklık gerçekleşmiştir.

Merkez Uzun Yıllar OCAK
Maksimum (°C)
OCAK 2018
Maksimum(°C)
FARK
(°C)
Korkuteli 18.0 18.9 0.9

Aylık Değerlendirme Anomali
Aylık Değerlendirme Bu Ay Ortalama Sıcaklık Farkı
Aylık Değerlendirme Geçen Yıl İle Mukayese
Ortalama Sıcaklık
Minimum Sıcaklık
Maksimum Sıcaklık
Ortalama
Ortalama Mimimum
Ortalama Maksimum

Güncelleme Tarihi: 6 Şubat 2018

Kontrolden geçmemiş verilerle hazırlanmıştır.