Aylık Sıcaklık Analizi

Değerlendirme Türü Aylık Sıcaklık Analizi Mevsimlik Sıcaklık Analizi

Aylar OCAK ŞUBAT MART NİSAN MAYIS HAZİRAN TEMMUZ AĞUSTOS EYLÜL EKİM KASIM ARALIK


2018 Yılı EYLÜL Ayı Ortalama Sıcaklıklarının 1981-2010 Normallerine Göre Mukayesesi

Genel Değerlendirme

2018 yılı Eylül ayında ortalama sıcaklıklar Marmara bölgesinin Trakya kesimi ile Balıkesir, Bilecik ve Gökçeada çevreleri, Ege bölgesinin iç kesimleri, İç Anadolu bölgesinin iç ve kuzey kesimleri, Karadeniz bölgesinin iç kısımları ile Ardahan, Erzurum, Kars, Doğubayazıt Akçakale ve Viranşehir dolaylarında mevsim normalleri civarında gerçekleşirken, yurdumuzun diğer bölgelerinde mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşmiştir. Uzun yıllar Eylül ayı ortalama sıcaklığı 20.5°C iken, 2018 Eylül ayı 21.9°C olarak gerçekleşmiştir. Eylül ayında en düşük sıcaklık -0.3ºC ile Erzurum’da, en yüksek sıcaklık ise 44.1ºC ile Cizre’de tespit edilmiştir.

Bölgesel Değerlendirme

Marmara Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, Çorlu, Uzunköprü, Lüleburgaz, İpsala, Malkara, Bilecik, Balıkesir ve Gökçeada dolaylarında mevsim normalleri civarında gerçekleşirken, bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşmiştir. Bölgenin Eylül ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı 20.0°C iken, 2018 Eylül ayı 21.3°C olarak gerçekleşmiştir. En düşük ortalama sıcaklık 19.5°C olarak Bilecik’te, en yüksek ortalama sıcaklık ise 22.7°C olarak İstanbul Kadıköy’de gerçekleşmiştir.

Ege Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, Afyonkarahisar, Dursunbey, Tavşanlı, Emirdağ ve Güney dolaylarında mevsim normalleri civarında gerçekleşirken, bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşmiştir. Bölgenin Eylül ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı 21.7°C iken, 2018 Eylül ayı 23.3°C olarak gerçekleşmiştir. En düşük ortalama sıcaklık 18.2°C olarak Kütahya’da, en yüksek ortalama sıcaklık ise 27.1°C olarak Datça’da gerçekleşmiştir.

Akdeniz Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, Tefenni, Karaisalı ve Elmalı dolaylarında mevsim normalleri civarında gerçekleşirken, bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşmiştir. Bölgenin Eylül ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı 23.7°C iken, 2018 Eylül ayı 25.2°C olarak gerçekleşmiştir. En düşük ortalama sıcaklık 17.4°C olarak Göksun’da, en yüksek ortalama sıcaklık ise 28.6°C olarak İskenderun’da gerçekleşmiştir.

İç Anadolu Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, Bölgenin iç ve Kuzey kesimleri ile Cihanbeyli, Konya, Yunak, Seydişehir ve Karapınar dolaylarında mevsim normalleri civarında gerçekleşirken, bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşmiştir. Bölgenin Eylül ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı 17.8°C iken, 2018 Eylül ayı 19.1°C olarak gerçekleşmiştir. En düşük ortalama sıcaklık 15.8°C olarak Kangal’da, en yüksek ortalama sıcaklık ise 20.7°C olarak Aksaray’da gerçekleşmiştir.

Karadeniz Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, Bölgenin iç kesimleri ile, Bartın, Boyabat ve Bafra dolaylarında mevsim normalleri civarında gerçekleşirken, bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşmiştir. Bölgenin Eylül ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı 18.7°C iken, 2018 Eylül ayı 19.9°C olarak gerçekleşmiştir. En düşük ortalama sıcaklık 16.0°C olarak Kastamonu’da, en yüksek ortalama sıcaklık ise 23.5°C olarak Sinop’ta gerçekleşmiştir.

Doğu Anadolu Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, Ardahan, Erzurum, Kars, Tortum, Sarıkamış, Doğubayazıt, ve Baskil dolaylarında mevsim normalleri civarında gerçekleşirken bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşmiştir. Bölgenin Eylül ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı 18.1°C iken, 2018 Eylül ayı 19.7°C olarak gerçekleşmiştir. En düşük ortalama sıcaklık 12.9°C olarak Ardahan’da, en yüksek ortalama sıcaklık ise 26.7°C olarak Ergani’de gerçekleşmiştir.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, Viranşehir ve Akçakale dolaylarında mevsim normalleri civarında gerçekleşirken bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşmiştir. Bölgenin Eylül ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı 25.6°C iken, 2018 Eylül ayı 27.2°C olarak gerçekleşmiştir. En düşük ortalama sıcaklık 25.7°C olarak Gaziantep’te, en yüksek ortalama sıcaklık ise 30.3°C olarak Cizre’de gerçekleşmiştir.

2018 Yılı EYLÜL Ayı Ekstrem Sıcaklık Değerlendirmesi

Eylül 2018’de 2 merkezde yeni ekstrem sıcaklık gerçekleşmiştir.

Merkez Uzun Yıllar EYLÜL
Maksimum (°C)
EYLÜL 2018
Maksimum(°C)
FARK
(°C)
AYVALIK 37.2 37.7 0.5
MANAVGAT 40.5 41.6 1.1

Aylık Değerlendirme Anomali
Aylık Değerlendirme Bu Ay Ortalama Sıcaklık Farkı
Aylık Değerlendirme Geçen Yıl İle Mukayese
Ortalama Sıcaklık
Minimum Sıcaklık
Maksimum Sıcaklık
Ortalama
Ortalama Mimimum
Ortalama Maksimum


Güncelleme Tarihi: 02 Ekim 2018

Kontrolden geçmemiş verilerle hazırlanmıştır.