Aylık Sıcaklık Analizi

Değerlendirme Türü Aylık Sıcaklık Analizi Mevsimlik Sıcaklık Analizi

Aylar OCAK ŞUBAT MART NİSAN MAYIS HAZİRAN TEMMUZ AĞUSTOS EYLÜL EKİM KASIM ARALIK


2019 Yılı Temmuz Ayı Ortalama Sıcaklıklarının 1981-2010 Normallerine Göre Mukayesesi

Genel Değerlendirme

2019 yılı Temmuz ayında ortalama sıcaklıklar Çanakkale, Bozcaada, Mersin Samandağ, Sinop ve Iğdır çevrelerinde mevsim normallerinin üzerinde, Karaisalı, Karabük, Nallıhan, Tunceli, Bitlis, Batman, Viranşehir ve Birecik çevrelerinde mevsim normallerinin altında gerçekleşirken, yurdumuzun diğer bölgelerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir. Uzun yıllar Temmuz ayı ortalama sıcaklığı 24.5°C iken, 2019 Temmuz ayı 24.5°C olarak gerçekleşmiştir. Temmuz ayında en düşük sıcaklık 0.3ºC ile Sarıkamış’ta, en yüksek sıcaklık ise 45.0ºC ile Cizre’de tespit edilmiştir.

Bölgesel Değerlendirme

Marmara Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, Çanakkale ve Bozcaada çevrelerinde mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşirken, bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir. Bölgenin Temmuz ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı 23.8°C iken, 2019 Temmuz ayı 24.1°C olarak gerçekleşmiştir. En düşük ortalama sıcaklık 21.7°C olarak Bilecik’te, en yüksek ortalama sıcaklık ise 26.8°C olarak Çanakkale’de gerçekleşmiştir.

Ege Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, bölgenin tamamında mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir. Bölgenin Temmuz ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı 26.0°C iken, 2019 Temmuz ayı 26.0°C olarak gerçekleşmiştir. En düşük ortalama sıcaklık 21.1°C olarak Kütahya’da, en yüksek ortalama sıcaklık ise 29.0°C olarak Milas’ta gerçekleşmiştir.

Akdeniz Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, Mersin ve Samandağ çevrelerinde mevsim normallerinin üzerinde, Karaisalı çevresinde mevsim normallerinin altında gerçekleşirken, bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir. Bölgenin Temmuz ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı 26.7°C iken, 2019 Temmuz ayı 26.8°C olarak gerçekleşmiştir. En düşük ortalama sıcaklık 21.0°C olarak Göksun’da, en yüksek ortalama sıcaklık ise 29.2°C olarak Mut’ta gerçekleşmiştir.

İç Anadolu Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, bölgenin tamamında mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir. Bölgenin Temmuz ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı 22.0°C iken, 2019 Temmuz ayı 21.6°C olarak gerçekleşmiştir. En düşük ortalama sıcaklık 18.5°C olarak Kangal’da, en yüksek ortalama sıcaklık ise 23.8°C olarak Kırıkkale’de gerçekleşmiştir.

Karadeniz Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, Sinop çevrelerinde mevsim normallerinin üzerinde, Karabük ve Nallıhan çevrelerinde mevsim normallerinin altında gerçekleşirken bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir. Bölgenin Temmuz ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı 22.2°C iken, 2019 Temmuz ayı 22.0°C olarak gerçekleşmiştir. En düşük ortalama sıcaklık 18.8°C olarak Bolu’da, en yüksek ortalama sıcaklık ise 25.2°C olarak Sinop’ta gerçekleşmiştir.

Doğu Anadolu Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, Iğdır çevrelerinde mevsim normallerinin üzerinde, Tunceli ve Bitlis çevrelerinde mevsim normallerinin altında gerçekleşirken bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir. Bölgenin Temmuz ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı 22.9°C iken, 2019 Temmuz ayı 23.2°C olarak gerçekleşmiştir. En düşük ortalama sıcaklık 16.4°C olarak Ardahan’da, en yüksek ortalama sıcaklık ise 29.6°C olarak Ergani’de gerçekleşmiştir.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, Batman, Viranşehir ve Birecik çevrelerinde mevsim normallerinin altında gerçekleşirken bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir. Bölgenin Temmuz ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı 30.9°C iken, 2019 Temmuz ayı 30.2°C olarak gerçekleşmiştir. En düşük ortalama sıcaklık 28.0°C olarak Kilis’te, en yüksek ortalama sıcaklık ise 33.7°C olarak Cizre’de gerçekleşmiştir.

2019 Yılı Temmuz Ayı Ekstrem Sıcaklık Değerlendirmesi

2019 Temmuz ayında yeni ekstrem sıcaklık gerçekleşmemiştir.

Aylık Değerlendirme Anomali
Aylık Değerlendirme Bu Ay Ortalama Sıcaklık Farkı
Aylık Değerlendirme Geçen Yıl İle Mukayese
Ortalama Sıcaklık
Minimum Sıcaklık
Maksimum Sıcaklık
Ortalama
Ortalama Mimimum
Ortalama Maksimum


Güncelleme Tarihi: 09 Ağustos 2019

Kontrolden geçmemiş verilerle hazırlanmıştır.