Dünya Meteoroloji Günü Fotoğraf Yarışması

Aylık Sıcaklık Analizi

Değerlendirme Türü Aylık Sıcaklık Analizi Mevsimlik Sıcaklık Analizi

Aylar OCAK ŞUBAT MART NİSAN MAYIS HAZİRAN TEMMUZ AĞUSTOS EYLÜL EKİM KASIM ARALIK


2020 Yılı Ocak Ayı Ortalama Sıcaklıklarının 1981-2010 Normallerine Göre Mukayesesi

Genel Değerlendirme

2020 yılı Ocak ayında ortalama sıcaklıklar İstanbul Kumköy ve Kadıköy, Ardahan, Elazığ, Bingöl, Horasan, Karakoçan ve Ceylanpınar çevrelerinde mevsim normallerinin üzerinde, Bitlis çevrelerinde mevsim normallerinin altında gerçekleşirken, yurdumuzun diğer bölgelerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir. Uzun yıllar Ocak ayı ortalama sıcaklığı 2.7°C iken, 2020 Ocak ayı 3.3°C olarak gerçekleşmiştir. Ocak ayında en düşük sıcaklık -28.0ºC ile Özalp’ta, en yüksek sıcaklık ise 20.4ºC ile Dalaman’da tespit edilmiştir.

Bölgesel Değerlendirme

Marmara Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, İstanbul Kumköy ve Kadıköy çevrelerinde mevsim normallerinin üzerinde, bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir. Bölgenin Ocak ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı 5.1°C iken, 2020 Ocak ayı 5.6°C olarak gerçekleşmiştir. Bölgede en düşük sıcaklık -8.0°C olarak Lüleburgaz’da, en yüksek sıcaklık ise 18.1°C olarak Gönen’de tespit edilmiştir.

Ege Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, bölgenin tamamında mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir. Bölgenin Ocak ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı 6.3°C iken, 2020 Ocak ayı 6.0°C olarak gerçekleşmiştir. Bölgede en düşük sıcaklık -10.2°C olarak Kütahya’da, en yüksek sıcaklık ise 20.2°C olarak Marmaris’te tespit edilmiştir.

Akdeniz Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, bölgenin tamamında mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir. Bölgenin Ocak ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı 7.4°C iken, 2020 Ocak ayı 7.6°C olarak gerçekleşmiştir. Bölgede en düşük sıcaklık -14.3°C olarak Göksun’da, en yüksek sıcaklık ise 20.4°C olarak Dalaman’da tespit edilmiştir.

İç Anadolu Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, bölgenin tamamında mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir. Bölgenin Ocak ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı -0.9°C iken, 2020 Ocak ayı -0.2°C olarak gerçekleşmiştir. Bölgede en düşük sıcaklık -20.1°C olarak Zara’da, en yüksek sıcaklık ise 13.8°C olarak Ereğli’de tespit edilmiştir.

Karadeniz Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, bölgenin tamamında mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir. Bölgenin Ocak ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı 2.8°C iken, 2020 Ocak ayı 3.5°C olarak gerçekleşmiştir. Bölgede en düşük sıcaklık -16.1°C olarak Bayburt’ta, en yüksek sıcaklık ise 18.5°C olarak Hopa’da tespit edilmiştir.

Doğu Anadolu Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, Ardahan, Elazığ, Bingöl, Horasan, ve Karakoçan çevrelerinde mevsim normallerinin üzerinde, Bitlis çevrelerinde mevsim normallerinin altında gerçekleşirken bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir. Bölgenin Ocak ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı -4.8°C iken, 2020 Ocak ayı -3.3°C olarak gerçekleşmiştir. Bölgede en düşük sıcaklık -28.0°C olarak Özalp’ta, en yüksek sıcaklık ise 11.3°C olarak Ergani’de tespit edilmiştir.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, Ceylanpınar çevrelerinde mevsim normallerinin üzerinde, bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir. Bölgenin Ocak ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı 4.4°C iken, 2020 Ocak ayı 5.3°C olarak gerçekleşmiştir. Bölgede en düşük sıcaklık -7.1°C olarak Batman’da, en yüksek sıcaklık ise 16.6°C olarak Ceylanpınar’da tespit edilmiştir.

2020 Yılı Ocak Ayı Ekstrem Sıcaklık Değerlendirmesi

Ocak 2020’de yeni ekstrem sıcaklık gerçekleşmemiştir.

Aylık Değerlendirme Anomali
Aylık Değerlendirme Bu Ay Ortalama Sıcaklık Farkı
Aylık Değerlendirme Geçen Yıl İle Mukayese
Ortalama Sıcaklık
Minimum Sıcaklık
Maksimum Sıcaklık
Ortalama
Ortalama Mimimum
Ortalama Maksimum


Güncelleme Tarihi: 10 Şubat 2020

Kontrolden geçmemiş verilerle hazırlanmıştır.