Alansal Yağış Raporu Aylık

Değerlendirme Türü
Aylık Alansal Yağış Raporu Alansal Kümülatif Yağış Raporu Alansal Mevsimlik Yağış Raporu


2020 Yılı Ağustos Ayı Alansal Yağış Raporu

Genel Durum

Ülke genelinde yağışlar uzun yıllar normali ve geçen yıl yağışlarının altında gerçekleşti. Ağustos ayı yağışı 12.1 mm, normali 13.8 mm ve 2019 yılı ağustos ayı yağışı 19.7 mm’dir. Yağışlarda normaline göre %12, geçen yıl aynı ay yağışına göre %39 azalma görüldü.

Ağustos ayı yağışları, Kuzey Ege, Orta ve Batı Karadeniz, Trakya’nın Kuzeyi, İç Anadolu, Gaziantep, Hatay çevreleri ile Mardin, Diyarbakır, Şanlıurfa ve Elazığ çevrelerinde normallerine göre %80’in üzerinde azalma gösterdi. Ağustos ayında Karadeniz Bölgesi’nin batısında yağışlar yer yer 1 mm’nin altında gerçekleşirken, doğusunda ise 190 mm’ye varan yüksek yağışlar kaydedildi. Düzce ve Zonguldak son 40 yılın en düşük, Bolu ve Sakarya son 40 yılın en düşük ikinci yağışını alırken, Giresun’da son 21 yılın en yüksek ağustos ayı yağışı gerçekleşti. Ağustos ayında Aydın, Denizli, Isparta, Burdur civarları, Antalya ve Mersin’in batı kesimleri, Şırnak, Siirt, Bitlis çevreleri ile Giresun ve Ordu’nun batı kesimleri normallerine göre %100’den fazla artış gösterdi.

Bölgeler

Marmara

Bölgenin Ağustos ayı yağış ortalaması 5.8 mm, normali 18.1 mm ve geçen yıl yağış ortalaması 30.9 mm'dir. Yağışlarda normaline göre %68, geçen yıl ağustos ayı yağışlarına göre %81 azalma gerçekleşti.

Ege

Bölgenin Ağustos ayı yağış ortalaması 10.3 mm, normali 8.6 mm ve geçen yıl yağış ortalaması 4.4 mm'dir. Yağışlarda normaline göre %20, geçen yıl ağustos ayı yağışlarına göre %100’den fazla artma gerçekleşti.

Akdeniz

Bölgenin Ağustos ayı yağış ortalaması 12.9 mm, normali 6.7 mm ve geçen yıl yağış ortalaması 8.6 mm'dir. Yağışlarda normaline göre %93, geçen yıl ağustos ayı yağışlarına göre %50 artma gerçekleşti.

İç Anadolu

Bölgenin Ağustos ayı yağış ortalaması 2.3 mm, normali 8.8 mm ve geçen yıl yağış ortalaması 18.4 mm'dir. Yağışlarda normaline göre %74, geçen yıl ağustos ayı yağışlarına göre %88 azalma gerçekleşti.

Karadeniz

Bölgenin Ağustos ayı yağış ortalaması 31.7 mm, normali 37.1 mm ve geçen yıl yağış ortalaması 55.7 mm'dir. Yağışlarda normaline göre %15, geçen yıl ağustos ayı yağışlarına göre %43 azalma gerçekleşti.

Doğu Anadolu

Bölgenin Ağustos ayı yağış ortalaması 12.2 mm, normali 11.3 mm ve geçen yıl yağış ortalaması 9.8 mm'dir. Yağışlarda normaline göre %8, geçen yıl ağustos ayı yağışlarına göre %25 artma gerçekleşti.

Güneydoğu Anadolu

Bölgenin Ağustos ayı yağış ortalaması 1.8 mm, normali 1.4 mm ve geçen yıl yağış ortalaması 2.8 mm'dir. Yağışlarda normaline göre %29 artma, geçen yıl ağustos ayı yağışlarına göre %36 azalma gerçekleşti.

Türkiye, Normalleri ile karşılaştırma

Türkiye, Geçen Yıl ile Karşılaştırma

Marmara

Ege

Akdeniz

İç Anadolu

Son Güncelleme: 02 Eylül 2020

İstasyonlardan noktasal olarak ölçülen yağış verileri Coğrafi Bilgi Sistemleri altında Kriging Metodu kullanılarak alansal olarak hesaplanmıştır.

* Yuvarlamadan dolayı yüzde oranlarında ± 1 farklılık olabilir.

Kontrolden geçmemiş verilerle hazırlanmıştır.